Akční hrdinovia: Filmoví drsňáci kosia nepriateľov vo veľkom
Akční hrdinovia sa na plátnach kín preháňajú už od 70. rokov. Odvtedy pokosili tisíce nepriateľov a získali lásku ešte viac fanúšikov. Len niektorí z nich však patria medzi tých najlepších.
Akční hrdinovia nemusia byť vždy ľudia
Dobrým príkladom je Terminátor v podaní Arnolda Schwarzeneggera. Tomu síce v prvom diele konkuroval vojak Kyle Reese v podaní Michaela Biehna, ale skutočnou hviezdou bol práve Terminátor. Dokázal to najmä v druhom diele, keď zmenil stranu a chránil Johna Connora a jeho matku Sarah namiesto toho, aby im išiel po krku. Arnoldova kamenná tvár, pôsobivá muskulatúra a cudzí prízvuk zabezpečili, že Terminátorove hlášky ako „I’ll be back“ alebo „Talk to the hand“ sa zapísali zlatými písmenami do dejín filmových citátov.
Je známe, že režisér Terminátora James Cameron chcel do roly ľudského vojaka Reese práve Schwarzeneggera. Herci sa však viac páčila rola vraždiaceho stroja z budúcnosti. Ako rástla sláva série, rástol aj jeho honorár za rolu Terminátora. Za prvý diel dostal 750 tisíc dolárov, za druhý 15 miliónov a za tretí, ktorý bez Camerona ako režiséra pôvodne nechcel točiť, dokonca 29 miliónov.
Arnolda sme pôvodne mohli vidieť ako Johna McClanea v sérii Smrtonosná pasca, ale rolu odmietol. Namiesto toho ju dostal Bruce Willis, ktorý sa vďaka nej zaradil na zoznam najznámejších akčných hrdinov. Na rozdiel od smrtonosného Terminátora divákov na policajtovi McClaneovi zaujala skutočnosť, že bol obyčajný človek, žiadny nezraniteľný Superman.
Je to frajer!
Správni akční hrdinovia nemusia mať nutne skelet z kovu ani superhrdinské schopnosti. Rovnako dobre im poslúži výcvik, znalosti a poriadna vyrezávka.
Jason Bourne by mohol rozprávať. V podaní Matta Damona si dokázal poradiť aj so stratou pamäti. Počas natáčania pilne nacvičoval bojové scény s kaskadérmi a zakaždým, keď ich nechtiac udrel, im kúpil ako ospravedlnenie fľašu šampanského. Vyplatilo sa to. Bourne dokáže nepriateľov poraziť aj pomocou takých nezvyčajných bojových prostriedkov, ako je pero či uterák.
So špiónmi si tyká slávny James Bond. Ako jeden z mála akčných hrdinov mal za 60 rokov svojej filmovej kariéry viac tvárí. Naposledy si ho zahral Daniel Craig a v súčasnosti sa vášnivo debatuje o tom, kto bude ďalším Bondom. Chvíľu to vyzeralo, že ho stvárni Aaron Taylor-Johnson, no identita nového Bonda, Jamesa Bonda, zatiaľ zostáva utajená.
Do tretice všetkého dobrého treba spomenúť špióna Ethana Hunta, ktorému prepožičal tvár Tom Cruise. Rovnako ako Jackie Chan či Bruce Lee, Cruise preslávil tým, že rád vykonáva kaskadérske kúsky sám. Vďaka tomu v sérii Mission: Impossible zachraňuje svet už takmer tridsať rokov. Dokonca k tomu nepotrebuje zbraň – minimálne v prvom dieli z nej ani raz nevystrelil.
Opravdivým víťazom na poli akčných hrdinov však zostáva Sylvester Stallone. Zahral si hneď dvoch, Rockyho a Ramba. Nechýbal ani v tímovej sérii Expendables. Stallone sa preslávil vlastným pričinením, keď si napísal scenár k Rockymu a trval na tom, že si zahrá hlavnú úlohu, hoci producenti do nej chceli známejšiu tvár. Zvyšok je história. Úspech druhého dielu Ramba ho v roku 1985 priviedol až do Bieleho domu, kde ho slávnostne prijal vtedajší prezident Ronald Reagan, mimochodom bývalý herec.
Pomsta je sladká
Bojovať so stratou pamäti nestojí za veľa. Ešte horšie je žiť v postapokalyptickom svete, kde je o vodu a benzín núdza a po púšti sa v nadupaných autách preháňajú blázni. Max (najprv Mel Gibson, neskôr Tom Hardy) to zažil na vlastnej koži. Ako správny akčný hrdina toho Max veľa nenahovorí a spoločnosť mu väčšinou robí len najlepší priateľ človeka, pes Pes. Ako dosvedčia tí, ktorí ho nahnevali, keď sa Max vydá na pomstu, je lepšie strčiť hlavu do piesku a modliť sa. Pre zaujímavosť, Gibson má zo série najradšej druhý diel.
Na cestu pomsty sa vydáva aj Keanu Reeves alias John Wick v rovnomennej sérii. Tí, ktorí mu ukradli auto a zabili psa, to budú ľutovať! Ešte skôr sa Reeves preslávil ako Neo v sérii Matrix, ale práve John Wick pomohol naštartovať jeho upadajúcu kariéru. Reeves prípravu na svoje úlohy berie vážne. Pre druhý diel Matrixu sa naučil viac ako 200 chvatov z bojových umení a pred natáčaním prvého dielu strávil tréningom štyri mesiace.
Osobný dôvod na pomstu má Bryan Mills, vďaka ktorému sa v neskoršom veku stal akčnou hviezdou Liam Neeson. Mills zachraňuje unesenú dcéru z rúk obchodníkov s bielym mäsom. Má na to len obmedzené množstvo času… Séria 96 hodín získala tri diely aj seriálové spracovanie. Neeson sa od tej doby objavil vo viacerých akčných filmoch, sériu má však len jednu.
Akčných hrdinov je pochopiteľne ešte oveľa viac. Ak vám v tomto článku úplne chýbajú ženy a superhrdinovia, nie je to náhoda – vrátime sa k nim inokedy v samostatných textoch. Zatiaľ je však načase pustiť sa do dobrodružstva jedného z tých najväčších drsniakov.
Zdroj: https://eu.usatoday.com/story/entertainment/movies/2024/07/22/best-action-movie-heroes-characters/74406397007/, https://www.gamesradar.com/entertainment/action-movies/the-32-greatest-action-movie-characters/, https://www.cbr.com/best-action-heroes-this-century/